KonyhaKobold

Főzőiskola

A múlt heti kedd esténk egészen rendhagyó volt: életünkben először főzőiskolában jártunk. :). Méghozzá a Milele főzőiskolában, ahol provance-i vacsorát készítettünk, és hasznos -a mindennapi főzéshez szükséges- tippeket kaptunk Sanyitól, a séftől.

A menü, amit főztünk:

Naphal grillezve édeskömény salátával
Paradicsomleves Provance módra
Bórjúragu hordóburgonyával
Creme Brulée

Az ételek többségét paleo-étrend szerint is el lehet készíteni, kivéve a creme brulée-t.

Itt találtok néhány hangulatképet ízelítőül és ahogy tudom, felrakom a fenti ételek nagy részét, recepttel. 🙂

Szőlőlekvár

Anyuéktól kaptunk közel négy kiló szőlőt. Finom, ropogós, full bio. Az ötlet adott volt: legyen belőle lekvár! 
Namost, mi sem egyszerűbb ennél. 
Ami kell hozzá, az szőlő, icipici borkősav és szintén nagyon kis mennyiségű étkezési zselatin
Fogtam a szőlőt, jól megmostam, leszemeztem és turmixgépben pürésítettem. Egy nagy lábosban felforraltam, sűrűn kevergettem, majd úgy másfél óra elteltével levettem a tűzről és egy akkora lyukú szűrőn, amin nem megy át a szőlő magja, átpasszíroztam. A mag nélküli pürét aztán még visszatettem jó fél órára rotyogni. Ekkor adtam hozzá két teáskanál borkősavat és szintén két teáskanál étkezési zselatint. Amiért szükség volt ezekre: a borkősav tartósít, míg az étkezési zselatin -ilyen csöpp mennyiségben- kicsit szilárdítja a lekvárt (ekkora mennyiségű zselatintól a lekvár még folyós marad). 
Aki szeretne, használhat befőzéshez szükséges cukrot, sűrítő anyagot- én ezzel nem éltem, mert minél természetesebb végeredményt szerettem volna elérni. 

Thai csirkeleves

Nem olyan bonyolult, mint amilyennek első ránézésre tűnik. Az elv egyszerű: mindenből egy kicsi- így fog kiteljesedni igazán az íze.
A megfelelő recept után sokáig kutakodtam, ahány recepttár, gasztroblog, annyi thai csirkeleves létezik- jó részüknek köze sincs az igazihoz. Végül Ízbolygó és Chili&Vanilia thai csirkeleves receptjét vetettem össze, és vontam le a következtetést. Érdemes egyébként náluk körbenézni, rengeteg inspiráló recepttel, na meg mindennapos praktikákkal fogjuk magunkat szembetalálni (őket kezdtem el először olvasgatni a gasztroblogok közül).
A hozzávalók többségét a Culinarisban, vagy az Ázsia Házban be tudjátok szerezni (elköltözött a Vásárcsarnokból, az új címet a linkre kattintva találjátok).
Hozzávalók:
2 ek olaj (én szőlőmagolajat használtam a semleges íze miatt)
1 salotta hagyma (vagy lila hagyma) apróra kockázva
1-2 gerezd fokhagyma préselve
friss citromfű (igazság szerint indiai citromfű kellene, de ha azt nem tudtok beszerezni, a sima zöldnövény is jó lesz)
2-3 tk. galangál (Culinarisban szereztem be- a friss galangál helyett -ami nagyjából úgy néz ki, mint a gyömbér- kapható reszelt, olajban eltett változat. Ezt javaslom, mert jóval tovább eláll.)
7-8 db Lime levél (szárítottat az Ázsia Házban találtok- itt nagyon sok mindent van, és jobb áron, mint pl. a Culinárisban.)
Chili ízlés szerint (egy kicsi kelleni fog bele mindenképp, de a leves csípőssége tőletek függ)
1 l húsleves alaplé (tyúkhúsleves kockából)
8 dl kókusztej (kókusztejporból csináltam, a csomagoláson feltüntetettek szerinti hígításban- sűrű kókusztejet csináljatok) 
60-70 dkg csirkemell kockázva (akkor jó, ha jó sok husi van benne :))
ízlés szerint: vékony lapokra szeletelt hántolt mandula (nem mindenki tesz bele, de szerintem nagyon megy hozzá, csak figyelni kell, hogy kicsit megpuhuljon)
6-7 ek halszósz (a fent említett boltokban fogtok kapni)
Lime lé (fél lime levét tettem bele)
1 ek nyírfacukor
1 csokor friss koriander (ha nincs, akkor az őrölt magjából tegyetek a levesbe)
újhagyma, vékony karikákra szeletelve
Az apróra vágott hagymát megfuttatom a szőlőmagolajon, majd hozzáteszem a fokhagymát, galangált, citromfüvet, lime levelet, chilit és kicsit párolom őket. Felöntöm a húsleves alaplével, beleteszem a csirkemellet és a mandulát. Mikor megpuhult a husi, takarékra veszem a lángot, és 10-15 perc múlva a már csak gyöngyöző vízbe öntöm a kókusztejet. Ez azért fontos, mert ha a forrásban lévő vízbe önteném, kicsapná és nem lenne homogén a leves. 
Mikor kicsit összefőtt a leves és a kókusztej, ízesítem: Mehet bele halszósz, lime lé, karikázott újhagyma,  nyírfacukor, koriander. 

Fűszeres birsalmakompót

Itt az ősz. Mi sem bizonyítja ezt jobban annál, hogy kezd potyogni a birsalma. Hámozni, szeletelni nem a legkönnyebb mutatvány, de megéri pepecselni vele! 
Nagyon szeretjük, van is a kertben egy birsalma fánk, igaz, nem a legjobb állapotban, úgyhogy még a gyümölcsöket teljes érésük előtt le kellett szedni. Kompótként, vagy sütve félérett állapotban is megállja a helyét. 
Jut eszembe, sült! A sült birsalma az egyik legegyszerűbb desszert, vagy köret: az almát megmossuk, negyedeljük (héja rajta maradhat) sütőbe tesszük. Mikor majdnem kész, meglocsoljuk kicsi juharsziruppal (ez a titkos összetevő! :)). Nagyon pikáns ízt fog adni neki, próbáljátok ki! 
A kompót sem nehezebb, íme a hozzávalók: 
Birsalma
Méz
Citrom
Fahéj
Szegfűszeg
Gyömbérpor
Citromhéj
Csillagánizs
Őrölt szerecsendió
Kevéske száraz fehérbor
Az almát mosom, darabolom (hámozni nem muszáj- elég, ha csak jól átdörzsöljük). Felvágása után citromos vízbe teszem, ez megakadályozza, hogy hamar megbarnuljon (a levegőn percek alatt ez történne). A vízzel együtt felteszem főni. Ízesítem (mézből több kell bele, mintha sima almakompótot csinálnánk, mert a birs savanykásabb).  Kóstolgassátok serényen, főzés közben! 🙂 
Amíg a kompót készül, csírátlanítjuk a befőttesüvegeket, amibe tenni fogjuk: vízbe tesszük, és 5-10 percig forraljuk, kupakkal együtt. 
Hűtőben tárolva 1-2 hétig biztosan eláll. 
Sültek mellé, vagy desszertként (megszórva pl. kakóbabtörekkel) nagyon jó! 
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!