KonyhaKobold

Gouda sajtos pogácsa

Mostanában igyekszem a kapcsolatot elmélyíteni a kelt tésztákkal, valamint Roli elárulta, hogy szívesen enne sajtos pogácsát, úgyhogy a leckét feladtam magamnak: Tudok-e olyan igazi, nem szappanos, nem kiszáradt, hanem istenifinom Daubnerben is kapható pogácsát sütni? 
A már elkészült süti fogyását tekintve a válasz: igen. 
Persze, ehhez kellett egy jó kis recept is, amit alant megtaláltok: 


Hozzávalók: 


1 dl tej
1 evőkanál cukor
3 dkg élesztő
60 dkg finomliszt
25 dkg Rama margarin
15 dkg tehéntúró
15 dkg juhtúró
1 dl tejföl
2+1 tojás
1,5 ek só
20 dkg gouda sajt: a fele kisebb, a másik fele nagyobb lyukú reszelővel lereszelve

  • A tejet a cukorral langyosra melegítem, belemorzsolom az élesztőt.
  • A lisztet a margarinnal összemorzsolom, majd beleteszem a többi hozzávalót: a villával összetört túrókat, a tejföllel elkevert 2 db tojást, és a sót. 
  • Összegyúróm, majd egy jó 40 percet letakarva hagyom kelni. 
  • Ha megkelt, lisztezett deszkán egy téglalapot nyújtok belőle és megszórom az apróra reszelt sajttal. A rövid végéről fogva feltekerem (úgy, mint pl. a piskótatekercset). Ha megvan, letakarom, és ismét hagyom megkelni. 
  • Háromnegyed óra után a feltekert tésztát egy ujjnyi vastagra kinyújtom és a maradék egy tojással megkenem, majd rászórom a nagyobb méretű sajtot. kb 3×3 cm-es kockákra vágom, és kiolajozott tepsin 200°-ra előmelegített sütőbe tolom nagyjából 20-25 percre.

bögrés paleo kenyér

Kísérleteztem nemrégiben lisztes kenyérrel, sőt, a blog indulásakor olvashattatok már tőlem egy másfajta paleo kenyér receptet is. Jó ideje nem teszek bele paleo magkeveréket, ennek a fő oka az, hogy régóta nem látom az üzletek polcain. Helyette viszont vannak különböző magőrlemények, maglisztek, amiket előszeretettel használok.
Méréshez a jól bevált bögrés módszert alkalmazom, természetesen ugyanazt a bögrét használva a tészta összeállítása során. 🙂
A jelenlegi kedvencem a tökmag-lenmag párosítás. Édes, sós feltéttel egyaránt jól kijön, sőt, tegnap melegszendvics alapként használtam, az újrasütés után is ugyanolyan puha maradt a kenyér- két kis szelet megpakolva mindenféle jósággal bőven elég volt belőle.  

Hozzávalók: 
3/4-ed bögre barna rizsliszt
3/4-ed bögre egész lenmag
1 bögre lenmag őrlemény
1/4-ed bögre egész tökmag
1 tk. sütőpor
1/4-ed bögre víz
3 tojás

(Akinek nem jön be a lenmag kissé kesernyés íze, az tegyen a tésztába kis kanál mézet, vagy xilitet.)

A szilárd összetevőket összekeverem, majd hozzáadom a felvert tojást és a vizet. Szilikonos sütőformába rakom a tésztát és 200°-ra előmelegített sütőbe teszem, kb 30 percre. Ha elkészült, rácson hagyom hűlni egy keveset, felszeletelem és a még meleg sütőbe visszateszem a szeleteket a sütőrácsra- ettől kicsit szárad a kenyér, és nem lesz olyan nedves a belseje. 


KonyhaKobold már a Gasztroblog mánián is

A receptjeimet megtaláljátok mostantól a Gasztroblog mánián is! 🙂

A facebookon is fent van a gyűjtőoldal, itt.

magvas gyorskenyér

Régóta szemeztem kenyérsütéssel, de a jól bevált paleokenyeremen túl nem jutottam-egészen tegnapig, amikor délután gasztroblogokat nézegettem és azon morfondíroztam, hogy üzletekben miért nem találni olyan kenyeret, ami valamennyire egészséges is, nincs tele se térfogatnövelővel, se tartósítóval (hogy a többi nagyonhasznos mesterséges adalékanyagot ne említsem). 
Szóval, az ötlet adott volt: kenyeret kell sütnöm. Méghozzá azonnal.
Bevallom őszintén, a kenyérsütés az számomra  -még mindig- egy kissé megfoghatatlan, misztikus tudomány, amit igazán jól öreganyáink űztek, amikor egy egész családot láttak el házi készítésű, igazi parasztkenyérrel. 
Az elhatározás megszületett: meg kell tanulnom kenyeret sütni. Nem csak kenyérfélét, hanem olyan igazit. Amúgy szuper gasztroblogot találtam a leendő tanulmányaimhoz: Limara pékségén a vekniformázáson át az öregtésztáig mindent meg lehet találni. Már csak gyakorolni, kísérletezni kell a tökéletes kenyérért. 
Az alábbi recept eredetijét is nála találtam, ezt variáltam át a számíze szerint. Gyors, finom, de azt azért tegyük hozzá, hogy ez csak egy kenyérféle, hiszen nincs benne se kovász, se öregtészta. Kezdők is nekiveselkedhetnek, a végeredmény egy kissé nedves, tömör, kívül ropogós, belül puha formakenyér lesz. 
Hozzávalók: 

300 ml langyos víz
2 dkg friss élesztő (vagy 7 g szárított)

1 tk méz
200 g grahamliszt
75 g búzafinomliszt
35 g lenmag
40 g tökmag
50 g lenmagpehely
25 g rizsliszt
1 tk só
1 ek olaj

ízlés szerint apróra vágott snidling

A vízbe belemorzsolom az élesztőt, félreteszem. Az összes többi hozzávalót belemérem egy tálba, majd hozzáadom az élesztős vizet is. Jól összekeverem, ha szükséges, a robotgép dagasztószálát hívom segítségül. 🙂 (szerintem jobb, mint kézzel)
Hosszúkás szilikonformába rakom, letakarom egy konyharuhával és hagyom kelni kb. 20-25 percig. 200°-ra előmelegített sütőben sütöm kb. 45 percig. Ha kész, rácsra borítom, ott hagyom kihűlni. 
Tipp: Csak nagyon éles kenyérvágó késsel lehet szépen szeletelni, mert morzsolódásra hajlamos. 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!