KonyhaKobold

Gesztenyés juharszirupos palacsintatorta

Az eltökélt -jó viszonyba kerülök a kelt tésztával- időszakot elkezdte felváltani a tőlem megszokott reformkajás-kísérletezős periódus. 
Ennek két oka van: 
1., rájöttem, hogy a kelt tésztás móka nem is olyan nagy ördöngősség
2., várandósan a szobamérleg nyelve hamarabb billen ki a komfortzónából, tehát úgy láttam, hogy- megelőzendő az bajt- jobb lesz vigyázni 🙂 
Vettem 1-2 hete teljes kiőrlésű zablisztet, megmondom őszintén a zabbal, mint gabonafélével vajmi kevés kapcsolatom volt ezidáig. Szeretik a lovak. Ennyit tudtam róla. 
Tehát egy kis okosítás következzen, hogy azért képben legyünk azzal, mit is eszünk: 
“A  zabliszt tápanyag-összetevői figyelemre méltóak. Az irodalmi adatok és hazai vizsgálatok egyöntetűen bizonyítják, hogy a zabliszt 16% fehérjetartalmával a gabonafélék között a leggazdagabb fehérjeforrások között szerepel. Gazdag tárházai a nélkülözhetetlen aminosavaknak. A veseműködésre ható leucin és izoleucin, a vérnyomás szabályozásában és a vérképzésben részt vevő triptofán, az idegrendszeri működés szabályozásában szereplő lizin, a máj- és hasnyálmirigy-működését befolyásoló metionin, a hormonálló anyagcserében részt vevő fenilalanini egyaránt megtalálható az aminosav garnitúrában. Feltételezhető, hogy a vízben oldódó diétás rostok, a linolsav, illetőleg az ugyancsak a lipidek között található liciten és a kedvező ásványi anyag-összetétel együttesesen okozza a vérszérum koleszterin felszívódását gátló hatása is. A zabliszt vérnyomást csökkent, keringést javít. A vitaminok közül különösen figyelemreméltó B1-vitamintartalma. A  zablisztben 100 g-ként mért 0,63mg  ill.,0,78 mg B1 vitamintartalom napi szükségletünk 40-50 %-át biztosítja. Az ugyancsak fellelhető B2, B6-vitamin tartalmának antioxidáns tulajdonságát kell kiemelni, amely védő hatású a zsírok oxidációjával szemben és a napjainkban egyre inkább az érdeklődés középpontjába kerülő, a szervezetben kóros folyamatok kiváltó„ szabad gyökök “semlegesítésében”.

Summa: Egészséges. Annak, aki nem gluténérzékeny. A paleo diétát követők, illetőleg az imént említett gluténérzékenyek a receptben található zablisztet behelyettesíthetik kókuszliszttel, vagy egyéb, semleges ízű magliszttel.
No tehát, eltökéltem, hogy összeállítom a saját számíze szerint a palacsintatésztát és kreálok hozzá valami egyszerű, mégis különleges krémet. A kísérletezés jól sikerült, az alkotóöröm mellé párosult az a tény is, hogy többek szerint az eddigi legfinomabb desszert került ki a kezeim közül. Szóval, nem vagyok irigy, íme a recept, essetek neki: 
Hozzávalók: 

Palacsintatésztához: 

  • 3 tojás
  • 15 púpozott ek zabliszt
  • 1 tk só
  • 50 g olvasztott vaj vagy ghí
  • 460 ml tej (paleósoknak kókusztej, vagy rizstej)
  • 2 ek méz
  • 2 ek xilit


Krémhez:

  • 500 g gesztenyemassza
  • 150 g olvasztott vaj vagy ghí
  • 60 ml tej (paleósoknak kókusztej, vagy rizstej)
  • 4 ek juharszirup

Díszítéshez:
  • fél tábla étcsoki
  • 20 g olvasztott vaj vagy ghí
  • 60 g szeletelt mandula
A tojásokat felverjük, összekeverjük a tejjel, olvasztott vajjal (ne legyen forró, mert akkor kicsapja a tojást),  mézzel, xilittel, majd mehet bele a zabliszt, só. Csomómentesre keverjük, és elkezdjük kisütni: egyforma méretű palacsintákat készítünk (ha teflon serpenyőben/palacsintasütőben készítitek, nem fog kelleni alá zsiradék).
Miután elkészültek a palacsinták félretesszük, hadd hűljenek és nekiállunk a krémnek: az gesztenyemasszát a vajjal, tejjel, és juharsziruppal homogénre keverjük. Előfordulhat, hogy a gesztenye beissza a tejet, és emiatt nem lesz jól kenhető a krém: ez esetben tegyünk hozzá még nyugodtan. 
Ha teljesen kihűlt a palacsinta, elkezdjük a torta összeállítását: Egy réteg palacsinta, egy réteg krém, szép sorjában. A végén a maradék krémmel bevonjuk a tortánkat, majd kicsit megpirítjuk a mandulát, hogy még inkább előcsaljuk az illatát, zamatát. Ha kész, és a mandula is hideg, rászórjuk a torta oldalára, tetejére. 
Ezek után jöhet a csokiöntet: az étcsokit a vajjal mikróban összeolvasztjuk. A lényeg, hogy egy ne túl sűrű, ne túl folyékony masszát kapjunk. A vaj ez esetben iránymutató, nekem ennyi kellett ahhoz a csokihoz, amit használtam- az, hogy mennyi kell, a csokoládé minőségétől, kakaó- és cukortartalmától fog függni. Ha túl hígra sikeredett az öntet, semmi vész: tegyetek bele még 1-2 kocka csokit, vagy egy kevés cukrozatlan kakaóport. 

Ha az állaga megfelelő, egész egyszerűen csak a tetejére öntjük, és hagyjuk lefolyni az oldalán. Tálalásig hűtőben tartjuk, hogy rádermedjen a csokiöntet, és összeérjenek az ízek.


Mézes-gyömbéres ricottatorta

Olasz süteményről van szó, megbolondítva egy kis izgalmas fűszerezéssel, no meg némi aszalt gyümölccsel. Ezek után meg csak grátisz jó hír az, hogy nincs benne se liszt, se cukor- így azok is bátran fogyaszthatják, akik gluténmentesen étkeznek és kerülik a finomított cukrot.
Hozzávalók:  (az alábbi mennyiségek egy kb 5-6 mm vastag tésztát fognak kiadni, ha normál méretű gyümölcstorta formában sütitek)

25 dkg ricotta

3 db tojás

3 ek méz

2 ek frissen facsart citromlé

½ tk fahéj

1 tk. gyömbérpor, vagy frissen reszelt gyömbér

kis maréknyi aszalt gyümölcs (áfonyát tettem bele)

A ricottát elkeverem a mézzel, citromlével, egy tojással és két tojássárgájával, valamint a fűszerekkel és az aszalt gyümölccsel. 
A maradék két tojásfehérjét egy csipetnyi cukorral kemény habbá verem és óvatosan belekeverem a ricottás masszába. 
A kerek sütőformát kivajazom, majd a tésztát a már 180°-ra előmelegített sütőbe tolom, és kb 30 percig sütöm, amíg aranysárga nem lesz a teteje.

Hidegen, melegen egyaránt finom!

Sokáig azt hittem, hogy a ricotta egy túrófajta, ám azon túl, hogy ugyanúgy tehéntejből készül, vajmi kevés köze van a túróhoz. A sajtkészítés során megmaradt újramelegített, lecsöpögtetett tejsavóból készül. Tejre, tejszínre hasonlít az íze, krémes és nem ragad csomókba, mint a túró, hanem teljesen homogén. Édes és sós ételekhez semlegessége miatt egyaránt jól passzol. 

2. Nosalty-s vendégbloggerkedős

Rádupláztam… a héten újra én vagyok a NoSalty vendégbloggere (köszönöm ismét a szuper lehetőséget nekik). Most egy nagyon fincsi paleo desszertet készítettem. Egyszerű, gyors, és hiperegészséges. Mi kell még? 🙂

A receptet megtaláljátok, ha a képre kattintotok. 



Kakaós csiga

Ha szeptember, akkor suli.  Mi jut eszetekbe, ha azt mondom, általános iskolai tízórai? Nekem speciel az epres iskolatej, amiért hosszú sorokban kígyóztunk a menzán, na meg a kívül ropogós-belül puha nagyonkakaós csiga, amit suliba menet vettünk és elmajszolása közben már úgy ragadt a kezünk, mint egy vehemensebb technika óra után…
Ez a kakaós csiga nem száraz, hanem finom, omlós… Szóval, verte az emlékeimben szereplő kisközértes társát. 

Hozzávalók: 

a tésztához: 
  • 25 g friss élesztő vagy 7 g száraz
  • 2,5 dl tej
  • 3 ek cukor
  • fél kg liszt
  • 3 ek tejpor
  • 2 egész tojás
  • 8 dkg olvasztott vaj 

a töltelékhez:
  • 5 dkg olvasztott vaj
  • cukrozatlan kakó
  • porcukor

a tetejére: 
  • egy csésze forró tej
  • 1 cs. vaníliáscukor 

A tej felét a cukorral langyosra melegítem, mehet bele az élesztő.
Amíg felfut, összekeverem a maradék tejet a liszttel, tejporral, felvert tojásokkal, majd hozzáöntöm a felfutott élesztőt. Elkezdem összedagasztani, amikor összeállt a tészta, kis adagokban hozzáadom a vajat (3-4 részletben), miközben robotgéppel tovább dagasztom. Ha teljesen felvette a tészta a vajat, konyharuhával letakarom és magára hagyom, úgy 30-40 percre (nagyjából a duplájára keljen). 
Lisztezett deszkán kb 3mm vastag téglalappá nyújtom, megkenem az 5 dkg olvasztott vajjal, szitán át megszórom (jó vastagon, hogy ne látszódjon a tészta) a kakaóval, majd a porcukorral is. 
A hosszú oldalától kezdve elkezdem feltekerni, mint a bejglit, aztán másfél-két ujjnyi vastag szeletekre vágom és kiolajozott tepsibe fektetem, fél órán át itt is kelesztem, közben előmelegítem a sütőt 180 °-ra. 
Fél óra elteltével betolom a sütőbe és kb. 20-25 perc alatt készre sütöm. Mielőtt teljesen elkészül, meglocsolom egy csészényi forró, vaníliacukros tejjel, ettől lesz finom omlós. 

Brownie

Az úgy volt, hogy menthetetlenül vágytam az édesség után. Napok óta. Aztán győzött a sütiéhség, így készült el az alábbi finomság.
Namost. Tesztelve lett: vaníliafagyival és egy bögre kávéval igazi cukrászdai finomság, megjegyzem, óvatosan egyétek, mert hízlal. Nem kicsit. 

És akkor a recept (1 bögre kb 2,5 dl):

Kell hozzá: 

  • 1/3-ad bögre liszt
  • 1 bögre víz
  • fél bögre vaj
  • 2/3-ad bögre cukrozatlan kakó
  • 2 bögre cukor
  • 2 bögre liszt
  • fél bögre aprított mandula
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 2 és fél tk. sütőpor
  • fél tk. só
A vizet az 1/3-ad bögre liszttel  csomómentesre keverem, közepes lángon felteszem főni, néha megkeverem, amikor besűrűsödött, leveszem a lángról, hagyom hűlni. A vajat nagyon alacsony lángon felolvasztom, és hozzákeverem a kakót. Aztán egy nagy tálban minden hozzávalót összedolgozok a lisztes masszával és kakós vajjal. 180°-ra előmelegített sütőben sütöm 30 percig. 

heti gasztrobloggerkedés a NoSalty-n

Jelentem, a NoSalty pár héttel ezelőtt felkért heti gasztrobloggernek. Igen, ez az, aminek nagyon örülök, hiszen hatalmas elismerés, hogy Magyarország legnagyobb receptgyűjtő oldala az én kis finomságommal borzolja a héten a kedélyeket… 🙂

A receptet itt találjátok. 


Bajor császármorzsa

Ahány háztartás, annyi császármorzsa- a legtöbb magyar konyhában búzadara az alapja, ám az eredeti recept szerint ez egyáltalán nem kell bele. 
Az igazi bajor császármorzsa nagyon kevés hozzávalóból készül, percek alatt megvan és nagyszerű desszert… Ehetitek lekvárral, kompóttal, gyümölcspürével vagy csak úgy, magában. 🙂 




Hozzávalók: 

5 ek tej
3 ek liszt
3 tojás
3 tk vaj
10 ek cukor

  • A tejet a liszttel és a tojások sárgájával csomómentesre keverem. 
  • A fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verem és óvatosan hozzákeverem a lisztes masszához.
  • 2 teáskanál vajat megolvasztok egy teflonserpenyőben és az alacsony (!) hőfokon (gázon a legkisebb, villanytűzhelynél 2-3-as fokozaton) melegített serpenyőbe öntöm a masszát. Aztán 10 percre magára hagyom. A tészta jó vastag lesz, emiatt ne lepődjetek meg. 
  • 10 perc elteltével egy fakanál segítségével negyedekbe vágom és megfordítom a darabkákat, majd 5 percig sütöm a nyers oldalát. Fontos, hogy ne piruljon meg túlságosan a tészta.
  • Ha megsült, apróbb darabokra szabdalom és kiszedem egy tálra. 
  • A serpenyőben felolvasztom a maradék egy teáskanál vajat (ekkor már mehet nagyobb lángon, illetve magasabb fokozaton a tűzhely), aztán hozzáadom a cukrot: ahogy elkezd sárgás színű lenni, beledobom a császármorzsát, beleforgatom az olvasztott cukorba, hogy jól bevonja a darabkákat a karamell. 

Ha jól csináltuk, akkor egy kívül cukormáztól ropogó, de belül puha desszert lesz a végeredmény. 🙂

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!